Pełne bezpieczeństwo za kółkiem
Autorem artykułu jest ubezpieczenia
Statystyki policyjne pokazują, że co roku na polskich drogach dochodzi do ok. 60 tys. wypadków. Stale rośnie liczba samochodów i stopień ryzyka. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby poruszać się bezpiecznie autem oraz zapewnić ochronę sobie i pasażerom.
W kampaniach społecznych najczęściej słyszymy hasła nawołujące do ograniczenia prędkości i zachowania stanu trzeźwości za kierownicą. Są to dwie główne przyczyny wypadków drogowych, dlatego tak głośno apeluje się o ich przestrzeganie. Warto jednak pamiętać o kilku innych, prozaicznych elementach, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo w czasie drogi.
Samochody wraz z postępem technicznym są wyposażane w coraz to nowsze rozwiązania zwiększające ich bezpieczeństwo. Z punktu widzenia kierowcy istotne powinno być korzystanie z tych udogodnień i zabezpieczeń, jednak często jest bagatelizowane. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jadąc z prędkością zaledwie 50 km/h, przy uderzeniu, działa na człowieka ważącego 70 kg, siła odpowiadająca naciskowi 1 tony. Pasy bezpieczeństwa zdecydowanie łagodzą skutki takiego uderzenia. Warto więc pamiętać o ich zapięciu i dopilnować, aby pasażerowie również nie zapominali o tym obowiązku.
Istotna dla bezpiecznej jazdy jest również pozycja kierowcy. Powinna ona gwarantować pełną kontrolę nad kierunkiem jazdy. Odległość między kierownicą a siedzeniem kierowcy powinna być taka, aby ramiona prowadzącego auto były lekko zgięte w łokciach. Odległość powinna również umożliwiać swobodne operowanie pedałami bez odrywania pięty od podłogi. Pozycja kierowcy powinna być wyprostowana, ciężar ciała powinien spoczywać na siedzisku, a plecy przylegały do oparcia. Kierownicę należy trzymać oburącz, na godzinie dziewiątej i trzeciej, dzięki czemu możemy dynamicznie zareagować w sytuacji zagrożenia.
Podczas drogi kierowca powinien być maksymalnie skupiony na jeździe i mieć oczy dookoła głowy. Dobrze ustawione lusterka pozwalają prawidłowo ocenić, co się dzieje z tyłu i po bokach samochodu. Zgodnie z opiniami ekspertów motoryzacyjnych, w nowoczesnych samochodach nie istnieje „martwy punkt” - miejsce, którego nie widać w lusterkach. Całkowita widoczność zależy bowiem od ich prawidłowego ustawienia. Powinno się je dopasować zaraz po wyregulowaniu fotela.
Duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma sprawny technicznie samochód. Powinno się więc regularnie poddawać auto przeglądom technicznym w celu wykrycia ewentualnych usterek. Mogą one mieć bowiem znaczny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Zużyte amortyzatory, awaria hamulców czy zły stan opon to najczęstsze usterki, prowadzące do kolizji. Podczas okresowego przeglądu, w standardzie nie ma usługi kontroli zbieżności kół. Jest to również kluczowy element bezpiecznego samochodu, dlatego potrzebę kontroli zbieżności kół warto zgłosić dodatkowo.
Za większość kolizji i wypadków na drodze odpowiedzialni są użytkownicy dróg. Według statystyk nawet 80% kierowców uważa, że to nie oni są winni zdarzeniu. Dlatego tak ważna jest przezorność za kierownicą. Często spotykane nawyki prowadzące do wypadków to nadmierna brawura, przekraczanie prędkości, prowadzenie pod wpływem alkoholu oraz wymuszanie pierwszeństwa. Przyczynami kolizji bywają również: robienie makijażu, rozmawianie przez telefon, wysyłanie sms-ów i jedzenie.
Poczucie bezpieczeństwa za kierownicą zapewniają również odpowiednie ubezpieczenia komunikacyjne. Ubezpieczenie OC chroni majątek sprawcy wypadku lub kolizji przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim lub na mieniu. Firma ubezpieczeniowa z tytułu OC pokrywa naprawę samochodu poszkodowanego, jak również koszty leczenia lub rehabilitacji osoby, która ucierpiała w wypadku, jeżeli jest taka potrzeba. Dodatkowymi ubezpieczeniami samochodu, które pomagają nam w nieoczekiwanych sytuacjach są Autocasco i Assistance. Autocasco chroni majątek ubezpieczonego w wyniku zniszczenia pojazdu z jego winy. Assistance zapewnia pomoc techniczną i informacyjną w niespodziewanych sytuacjach, takich jak awaria pojazdu na trasie.
Warto zatem pamiętać, że mamy duży wpływ na bezpieczną jazdę. Wpływają na nią nie tylko warunki atmosferyczne i stan dróg, ale sprawność naszego samochodu i przygotowanie się do wyjazdu. Nasze umiejętności, zachowania za kółkiem i pełna świadomość konsekwencji wypadków może pomóc nam uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń komunikacyjnych. Pamiętamy o rozwadze i ostrożności za kierownicą, ponieważ nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych.
---Ipolisa.pl - najlepszy kalkulator OC gwarantujący najtańsze ubezpieczenia na rynku
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz